Reporter.pl
Warszawski Serwis Informacyjny
Warszawa - najlepsze imprezy kulturalne i wydarzenia, koncerty, wystawy, premiery, festiwale, warsztaty, pokazy, targi, atrakcje dla dzieci:
29wto30śro31czw1pią2sob3nie4pon5wto6śro7czw8pią9sob10nie11pon12wto13śro14czw15pią16sob17nie18pon19wto
Reporter.pl > Aktualności i Wydarzenia > Tydzień mózgu 2014
Aktualności, Wydarzenia, Zapowiedzi, Artykuły, Opinie, Recenzje
Tydzień mózgu 2014

Tydzień mózgu 2014

W dniach 10 marca 2014 (poniedziałek)15 marca 2014 (sobota) odbędzie się Tydzień Mózgu, coroczna akcja edukacyjna, mającą na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz jego działaniu w normie i patologii. Wstęp wolny.

Program Tygodnia Mózgu:

WYKŁADY - Sala multimedialna Tygodnika Polityka

10 marca 2014 (poniedziałek) - 18:00
Jak rozmawiać z mózgiem aby zdradził nam tajemnicę strachu?
Dr Jarosław Michałowski
Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski
W trakcie wykładu słuchacze będą mieli okazję poznać metodę elektroencefalografii (EEG), która jest jedną z najpopularniejszych metod badania mózgu. Dowiedzą się też jak wiedza zdobyta dzięki badaniom EEG może pomóc nam wszystkim radzić sobie z nadmiernym poziomem lęku. Ponadto przedstawione zostaną praktyczne przykłady wykorzystania tej wiedzy w gabinecie psychoterapeuty zajmującego się leczeniem fobii.

11 marca 2014 (wtorek) - 18:00
Przyszłość jest już dzisiaj, tylko nierówno rozłożona: interfejsy mózg-komputer i technologie asystujące.
Prof. Piotr Durka
Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski
Oparty na formie ronda wykład zaczniemy od klasycznej interpretacji tematu W. Gibsona "The future is already here - it's just not very evenly distributed", związanej z technologiami przyszłości. Omówimy interfejsy mózg-komputer oparte o odczyt fal mózgowych (w odróżnieniu od zabawek, odczytujących aktywność mięśni lub ruch gałek ocznych) i kluczową rolę oprogramowania w ich implementacji. Najczęściej wymienianym zastosowaniem tych urządzeń jest zapewnienie komunikacji pacjentom żyjącym w piekle na Ziemi zwanym stanem zamknięcia. Przyjrzymy się dokładniej możliwościom zapewnienia im komunikacji aby powrócić do tematu tych technologii, które dostępne są już dzisiaj, ale nie dla wszystkich, i roli Wolnego Oprogramowania w poprawie tej sytuacji.

12 marca 2014 (środa) - 18:00
Genetyczne podstawy chorób mózgu.
Dr n. med. Beata Nowakowska
Instytut Matki i Dziecka
Istnieje wiele chorób genetycznych, które zaburzają funkcjonowanie mózgu. Podczas wykładu umówione zostaną "uszkodzenia" w genach powodujące takie schorzenia jak choroba Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona, padaczka czy niepełnosprawność intelektualna. Słuchacze dowiedzą się, na czym polegają poszczególne choroby, w jaki sposób uszkadzają mózg, jak możemy je diagnozować oraz czy istnieje możliwość ich leczenia.

13 marca 2014 (czwartek) - 18:00
Obrazowanie Ludzkiego Mózgu.
Dr Artur Marchewka
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, PAN
Obrazowania struktury i funkcji ludzkiego mózgu przy pomocy rezonansu magnetycznego umożliwia badania szerokiego spektrum procesów psychicznych człowieka. W ciągu zaledwie kilku minut możemy dowiedzieć się jak działa nasz mózg gdy czytamy książkę, boimy się, czy kłamiemy. W czasie wykładu opowiem jak wyglądają badania mózgu "od kuchni" oraz pokażę wyniki najnowszych eksperymentów.

14 marca 2014 (piątek) - 18:00
Nagroda Nobla 2013: dlaczego transport komórkowy jest ważny w mózgu?
Prof. Marta Miączyńska
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej
W roku 2013 Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana za badania podstawowe w dziedzinie biologii komórki. Trójka nagrodzonych naukowców, stosując trzy różne modele badawcze (izolowane białka, drożdże, komórki nerwowe) wyjaśniła uniwersalne mechanizmy transportu substancji wewnątrz komórek. W trakcie wykładu wyjaśnimy jak badania te przyczyniły się do zrozumienia zasad funkcjonowania komórek nerwowych w mózgu.

WARSZTATY - Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego

15 marca 2014 (sobota)

Udział w warsztatach jest okazją do zapoznania się z budową i wyglądem mózgu, poznania możliwości własnego mózgu, a także do samodzielnego przygotowania preparatów mikroskopowych.

- Warsztaty nr 1 - Czy mysz może być zielona?

Tematem warsztatów będą zwierzęta modyfikowane genetycznie i ich zastosowanie w laboratorium neurobiologicznym.

- Warsztaty nr 2 - Warsztaty histologiczne

Tworzenie preparatów mózgu od A do Z.

- Warsztaty nr 3 - Jak badamy tajemnice mysiego umysłu?

Te warsztaty to wyjątkowa możliwość poznania technik analizy zachowania myszy stosowanych przez naukowców. W trakcie prezentacji i pokazów urządzeń uczestnicy poznają odpowiedzi na fascynujące pytania:

Warsztaty odbywać się będą w dwóch sesjach:
- porannej trwającej od 9:00-12:00
- popołudniowej trwającej 13:00-16:00

Aby móc wziąć udział w warsztatach niezbędne jest wcześniejsze zgłoszenie adres e-mail: włącz JavaScript aby zobaczyć e-mail

POKAZY - Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego

15 marca 2014 (sobota) - cały dzień

Zobacz i poznaj mózg

Podczas pokazu studenci Koła Neurobiologii przybliżą zainteresowanym uczestnikom budowę i funkcje mózgu ssaka (od myszy, poprzez szypansa aż do człowieka). Studenci posiłkować się będą planszami, modelami oraz preparatami mikroskopowymi. Ponadto na stoisku można będzie dowiedzieć się czegoś więcej na temat badania EEG oraz jego zastosowania i nadziei z nim wiązanych.

Oszukaj swój mózg

Studenci zaprezentują uczestnikom różnorodne sztuczki mające na celu oszukanie ludzkich zmysłów i wprowadzenie mózgu w błąd. To tutaj zainteresowani będą mogli sprawdzić na sobie działanie iluzji optycznych.

Rośliny psychoaktywne

Tutaj uczestnicy będą mogli poznać rośliny, które w najróżniejszy sposób wpływają na funkcjonowanie mózgu, a które bardzo często są obecne w naszym codziennym życiu. Będą to zarówno rośliny stosowane jako suplementy diety, rośliny o właściwościach szkodliwych i halucynogennych, jak i te stosowane powszechnie, a które często nazywamy po prostu "używkami".

Tajemnice pamięci

Zagadnienia związane z pamięcią dotyczą wszystkich ludzi - tych młodszych i tych starszych. Jest wiele różnych rodzajów pamięci - zarówno w kontekście długości przechowywania informacji (pamięć chwilowa, krótkotrwała czy długotrwała), ale także tego, czego ta pamięć dotyczy (np. zapachów, dźwięków itp.).

 
Tagi: tydzień mózgu
 
[2014-03-07 • Dariusz.Majgier.pl]
 
Najnowsze informacje i zapowiedzi wydarzeń w Warszawie
Koleją z Warszawy do Trójmiasta w niecałe 3 godzinyKoleją z Warszawy do Trójmiasta w niecałe 3 godziny Jeszcze w tym roku 330-kilometrową trasę z Warszawy do Trójmiasta pociągi pasażerskie pokonają w rekordowym czasie poniżej trzech godzin - zapowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe.Otwarcie Ogrodu Chińskiego i III Festiwal Lampionów w Łazienkach KrólewskichOtwarcie Ogrodu Chińskiego i III Festiwal Lampionów w Łazienkach Królewskich 2 sierpnia 2014 (sobota) o 21:00 w Łazienkach Królewskich odbędzie się otwarcie Ogrodu Chińskiego, inaugurujące III Festiwal Lampionów. Aleją Chińską rozświetloną wieczorami do 23:00 będzie można spacerować do końca września. Wstęp wolny.Rubber Reptiles - koncert w SkwerzeRubber Reptiles - koncert w Skwerze 2 sierpnia 2014 (sobota) o 20:00 w Skwerze wystąpi zespół Rubber Reptiles - czterech muzyków z Warszawy, których połączyła pasja do analogowego sprzętu, pieców lampowych i takich klasyków jak The Beatles, Led Zeppelin czy The Rolling Stones. Grają rock'n'rolla. Wstęp wolny.Hanimal - koncert w Białołęckim Ośrodku KulturyHanimal - koncert w Białołęckim Ośrodku Kultury 1 sierpnia 2014 (piątek) o 19:00 w Białołęckim Ośrodku Kultury zagra warszawski zespół Hanimal, której początek dały wiersze Magdy Malarowskiej, siostry założycielki zespołu - Hani Malarowskiej. Wstęp wolny.Syreny uczczą pamięć powstańców warszawskich w godzinę "W"Syreny uczczą pamięć powstańców warszawskich w godzinę "W" 1 sierpnia 2014 (piątek) o 17:00 w Warszawie włączone zostaną syreny alarmowe upamiętniające Powstanie Warszawskie. O godzinie "W" (skrót od Wybuch) warto zatrzymać się na chwilę i oddać hołd obrońcom Warszawy.Na zawsze twoja - zwiastun filmuNa zawsze twoja - zwiastun filmu Zwiastun filmu Na zawsze twoja (A Promise), reż. Patrice Leconte. W kinach od 8 sierpnia 2014 (piątek). Występują: Alan Rickman, Rebecca Hall, Richard Madden.Inscenizacja "Wola 44" z okazji rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoInscenizacja "Wola 44" z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 2 sierpnia 2014 (sobota) o 18:40 na ul. Młynarskiej, przy Muzułmańskim Cmentarzu Kaukaskim odbędzie się inscenizacja "Wola 44" z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przygotowana przez Grupę Historyczną "Zgrupowanie Radosław". Wstęp wolny.Rusza budowa osiedla Shiraz TrioRusza budowa osiedla Shiraz Trio Firma Shiraz III należąca do grupy Shiraz rozpoczęła na Chomiczówce budowę osiedla Shiraz Trio składającego się z trzech budynków. Dla całego osiedla zaplanowano 216 mieszkań. Cena metra kwadratowego: od 6620 do 7720 zł.
 
Uśmiech Zdrowia
 
 
ABC TłumaczeńABC TłumaczeńSpeak UpSpeak UpMon CredoMon Credo
Beautiful MindsBeautiful MindsSundaramSundaramLanguage Empire SchoolLanguage Empire School
 
 
Kliknij i ułóż warszawskie syrenki!
 
 
Polecamy w najbliższych dniach
więcej wydarzeń: dzisiajjutro
 
 
Polecamy
 
 
 
2014 © Reporter.pl  •  Kontakt z redakcją  •  Cennik reklam i usług  •  Polityka Cookies  •  Pobierz aktualności w formacie RSS
Odwiedza nas 210 tys. Warszawiaków miesięcznie! Piszemy o najciekawszych wydarzeniach w Warszawie oraz o lokalnych firmach i miejscach.