Warszawa - Serwis Informacyjny
Dziś w WarszawieJutroPiątekSobotaNiedzielaPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartek
Warszawa > Artykuły > Błędy PR: Podawanie rozmiarów lub wielkości zdjęcia tylko w DPI nie ma sensu!
Artykuły, Opinie, Porady
Błędy PR: Podawanie rozmiarów lub wielkości zdjęcia tylko w DPI nie ma sensu!

Błędy PR: Podawanie rozmiarów lub wielkości zdjęcia tylko w DPI nie ma sensu!

Bardzo często słyszę pytanie "czy podesłać grafikę w 300 DPI?" lub "potrzebuję zdjęcie w 300 DPI" albo "oto zdjęcia w 300 i 70 DPI". Podanie samego DPI nie ma najmniejszego sensu i nic nie mówi o rozmiarach!
 

Czym jest DPI (Dots Per Inch)? To ilość pikseli przypadających na cal. Czyli gdy ktoś mówi o zdjęciu 300 DPI, to tak, jakby mówił, że jego obraz będzie się składał z 300 kropek (pikseli) przypadających na 2,54 centymetra (1 cal). No tak, ale nadal nic nie wiemy o rozmiarze tego obrazu:-)

Jeżeli mówisz o 100 piłeczkach przypadających na jeden metr, nikt nie wie ile jest tych piłek. Czy powstanie z nich tylko cienka linia o długości 5 metrów, a może piłeczki zapełnią pełnowymiarowe boisko? Samo DPI nie określa obszaru, podaje tylko gęstość upakowania punktów, z których składa się obraz. To trochę, jak mówienie o włosach gęstych lub przerzedzonych, ale nie wiesz czy na dużej czy na małej powierzchni i ile tych włosów jest.

DPI określa tylko jakość zdjęcia w druku i zwykle oscyluje od 70 DPI (obraz na monitorach i druk niskiej jakości w gazetach) do 300 DPI (wydruk bardzo dobrej jakości). Im więcej punktów obrazu przypada na cal, czyli im większe DPI, tym bardziej są one zbliżone do siebie i "zlewają się" tworząc obraz bez widocznych kropek (one zawsze są, zobaczysz je gdy użyjesz szkła powiększającego).

Dlatego jeżeli posługujesz się określeniem DPI, zawsze dodawaj rozmiary zdjęcia w pikselach lub docelowy rozmiar obrazu w druku (np. w centymetrach). Dowolne zdjęcie możesz wydrukować w każdym DPI, to tylko kwestia lepszej lub gorszej jakości.

Gdy mam zdjęcie 4000x3000 pikseli i powiesz, że ma być wydrukowane w 300 DPI, wtedy będzie ono miało rozmiar ok. 34 (4000/300*2.54) na 25 (3000/300*2.54) cm. Przy druku w 72 DPI to samo zdjęcie będzie znacznie większe - ok. 141 x 105 cm, ale też jego jakość znacznie spadnie.

Jeżeli chcesz mieć zdjęcie 60x40 cm w 300 DPI, rozdzielczość obrazu w pikselach musi wynosić 7086 (60/2.54*300) x 4724 (40/2.54*300) pikseli.

Zwykle nie ma potrzeby posługiwania się zwrotem DPI i najlepiej go nie używaj. Mówi on tylko o jakości w druku, więc w razie potrzeby grafik lub fotograf będzie wiedział, jaki plik przygotować aby można go było wydrukować lub zaprezentować w określonym rozmiarze.

Najlepiej podawaj tylko rozmiar zdjęcia w pikselach, czyli np. 4288x2848 pikseli. Wtedy każdy może sobie policzyć ile milimetrów będzie miało zdjęcie w druku przy dowolnej jakości (przy dowolnym DPI). Gdy ma to być tylko prezentacja na stronie WWW lub monitorze też lepiej jest znać rozdzielczość w pikselach.

W cyklu "Błędy Public Relations" opisuję co warto poprawić w sposobie pracy agencji PR, rzeczników prasowych i właścicieli firm. W ten sposób powstaje poradnik ze wskazówkami dla osób zajmujących się wizerunkiem firmy lub kontaktami z prasą, które chcą usprawnić swój warsztat pracy. Część wskazówek dotyczy również pokrewnych dziedzin, jak reklama i marketing.

Tagi: DPI, dots per inch, rozdzielczość zdjęcia, jakość wydruku, rozdzielczość DPI, public relations, PR, poradnik public relations, podręcznik PR, agencja PR, reklama i marketing

 
[Dariusz Majgier]
 
 
Lato na Zielonym Targówku - Kino Letnie
 
 
 

Przepis na kiszone kalafiory

Przepis na kiszoną botwinkę

Przepis na kiszone pieczarki

Więcej przepisów i porad...
 
Zapowiedzi wydarzeń w Warszawie
Lato na Zielonym Targówku - Kino Letnie
FotoSpacer - Warsztaty Fotograficzne
Kino Letnie na placu Europejskim | Hiszpański temperament
Koncert Marcina Wargockiego - Gps Na Niebo
Warsztaty kreatywne z autorką książki "Co widzisz"
DJ Wika łączy pokolenia!
Zero motywacji, reż. Tayla Lavie
Kubańska Potańcówka
Szkolenie w języku francuskim: Sprzedaż usług i towarów
AraabMUZIK x Miłość Kredytowa 9
Jazz Mess by Cpt. Sparky - Dancefloor Jazz - Vinyl DJ Party
Dziewieje - bez prądu w Łazienkach
 
 

Zamów zdjęcia wnętrz - fotografuję domy i mieszkania na sprzedaż lub wynajem, biura, restauracje, sklepy, kliniki, hotele, salony kosmetyczne i inne lokale usługowe.

Zamów Wirtualny Spacer Google Street View - tworzę spacery wirtualne we wnętrzach. Zaprezentuj się profesjonalnie w wyszukiwarce i na mapie Google. Zdobądź więcej klientów!

Fotograf Wnętrz i Nieruchomości Warszawa
 
 
Nasze Propozycje
 
 
Inspiro - Ośrodek Terapeutyczno RozwojowySpeak UpThe Architect Design
 
 
 
 

Kalendarium wydarzeń i imprez w Warszawie w najbliższych dniach:

Dzisiaj / 28Jutro / 29Piątek / 30Sobota / 1Niedziela / 2Poniedziałek / 3Wtorek / 4Środa / 5Czwartek / 6Piątek / 7Sobota / 8Niedziela / 9Poniedziałek / 10Wtorek / 11Środa / 12Czwartek / 13Piątek / 14Sobota / 15Niedziela / 16Poniedziałek / 17Wtorek / 18

2017-06-28 Warszawa © Reporter.pl  •  Dodaj Wydarzenie  •  Dodaj Firmę  •  Reklama  •  Artykuły  •  Mapa Warszawy  •  Ulice  •  Cookies  •  RSS
Warszawski Serwis Informacyjny - imprezy i wydarzenia w Warszawie oraz katalog warszawskich firm, miejsc, sklepów i usług.