Warszawa - Serwis Informacyjny
Dziś w WarszawieJutroCzwartekPiątekSobotaNiedzielaPoniedziałekWtorekŚroda
Warszawa > FotoZagadka > Dowiedz się więcej o FotoZagadce i poznaj strategie zgadywania!

Dowiedz się więcej o FotoZagadce i poznaj strategie zgadywania!

Nazywam się Dariusz Majgier, a gra FotoZagadka to moja odskocznia od zawodowej fotografii.

FotoZagadki wymyślałem gdy jeszcze nie było Internetu i cyfrowych aparatów. Znajomym pokazywałem analogowe zdjęcia różnych dziwnych rzeczy:-) Nadal uwielbiam fotografować popularne przedmioty w odmienny, zagadkowy sposób, więc FotoZagadek będzie przybywać.

FotoZagadka to jeden z moich bardziej znanych projektów fotograficznych. Zdjęcia publikowane były w dzienniku Rzeczpospolita i urozmaicały podróżnym pobyt na lotniskach w 5 miastach (Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań).

Pokazywałem je na wystawie w Centrum Promocji Kultury w Warszawie, prezentuję je często na spotkaniach i warsztatach fotograficznych. Dedykowane, specjalnie przygotowane FotoZagadki, były również wykorzystywane w kampaniach reklamowych.

FotoZagadki zrobiły też oszałamiającą karierę na Facebooku - zagrało w nie ponad milion osób!

FotoZagadka to gra, która angażuje i zmusza do intensywnego myślenia, a kontakt z taką formą fotografii zostaje w pamięci na bardzo długo. Najciekawsze jest to, że każdy widzi w tych zdjęciach coś innego i nie można się od nich oderwać.

Zaproś rodzinę, znajomych, współpracowników - zgadujcie razem! Zabawa w większym gronie uświadamia, jak różnie interpretowane mogą być zdjęcia. To bardzo inspirujące i ciekawe doświadczenie oraz świetny trening wyobraźni.

Nie poddawaj się zbyt szybko, jeżeli nie wiesz, co jest na zdjęciu! Moment olśnienia po długim odgadywaniu jest bardzo przyjemny. Nie odbieraj sobie przyjemności zwracając się zbyt szybko o pomoc, ani nie pozbawiaj jej innych zdradzając im rozwiązanie:-)

Jak rozpracować zdjęcie?

Szukam motywów, które są ogólnie znane i można je opisać jednoznacznymi, prostymi, popularnymi słowami lub zwrotami. Te kilka wskazówek przyda się każdemu, kto lubi analizować zdjęcia:-)

Słowo. Odpowiedź to najczęściej jedno słowo - rzeczownik w liczbie pojedynczej. Oczywiście zdarzają się też nazwy dwuczłonowe i wtedy w wykropkowanych podpowiedziach widać spację.

Liczba znaków w podpowiedzi. Policz ile liter jest w sugerowanych podpowiedziach. Od razu możesz wyeliminować sporo błędnych typów. To jedno z największych ułatwień w grze:-)

Kolor. Potrafi natychmiast zdradzić przedmiot. Ponieważ kolor często jest cechą charakterystyczną, w wielu zagadkach unikam go, publikując fotografie czarno-białe.

Faktura. Niektóre materiały i substancje mają specyficzną fakturę (np. drewno). Nie tylko kształt i wzór jest ważny, ale też takie szczegóły, jak połysk czy wilgotność, a nawet powtarzalność lub przypadkowość wzoru.

Wielkość. Przy zdjęciach makro, gdy zbliżenia są duże, głębia ostrości staje się bardzo mała. Przy fragmentach dużych obiektów, głębia ostrości zwykle jest o wiele większa. Dobrze typując wielkość obiektu możesz zwiększyć szanse na trafienie.

Odbicia. Typowe dla metali, szkła lub substancji wilgotnych. Brak połysku i stopień zmatowienia sugeruje określone materiały, szczególnie w połączeniu z kolorem i fakturą. Czasem odbicia zdradzają otoczenie przedmiotu:-)

Światła i cienie. Dużo mówią o względnej wielkości elementów na zdjęciu. Światło może ukryć lub ujawnić szczegóły. Jeżeli pojawia się cień, to znaczy, że coś stoi na przeszkodzie światła padającego na przedmiot. Analizując cienie można wyczytać sposób oświetlenia przedmiotu, fakturę, wielkość wystających elementów, głębokość elementów wklęsłych, względne odległości między detalami i wiele innych cech przydatnych w typowaniu.

Pył, kurz, włoski. W zdjęciach makro dobrze widać różne pyłki - dzięki nim można ocenić stopień zanieczyszczenia powierzchni i np. typować przedmioty podatne na łapanie kurzu. Wielkość i rodzaj pyłu mogą zdradzić pochodzenie przedmiotu.

Żywe czy martwe. Jeżeli zdjęcie przedstawia coś żywego, naturalnym krokiem jest dalszy podział na świat zwierząt i roślin. Metodą eliminacji możesz zacieśnić krąg przedmiotów do typowania.

Coś jeszcze? Jest wiele cech, których na pierwszy rzut oka nie widać na zdjęciu. Po głębszej analizie stają się one wyraziste i łatwiej je zauważyć. Im więcej zagadek rozwiążesz tym łatwiej będziesz typować kolejne ponieważ nabierasz cennego doświadczenia:-)

 
 

Zamów Spacer Wirtualny
Google Street View
Zamów Zdjęcia Wnętrz

 

Zamów zdjęcia wnętrz - fotografuję domy i mieszkania na sprzedaż lub wynajem, biura, restauracje, sklepy, kliniki, hotele, salony kosmetyczne i inne lokale usługowe.

Zamów Wirtualny Spacer Google Street View - tworzę spacery wirtualne we wnętrzach. Zaprezentuj się profesjonalnie w wyszukiwarce i na mapie Google. Zdobądź więcej klientów!

Fotograf Wnętrz i Nieruchomości Warszawa
 
 
Wybrane wydarzenia i imprezy
Wykład SKPT: Praga gorszego sortu
Jak filozofować dziś o muzyce? Ogólnopolskie Seminarium Naukowe
Neurochirurgiczne jeżyny - spotkanie koła
Mr. Gaga - pokaz specjalny z udziałem Baraka Heymanna
DJ z Wąsem: Byłaś serca biciem vol. 5
Oczyszczanie organizmu wg św. Hildegardy - wykład Jola Zajdel
Warsztaty tkactwa: uTKANA sobota
Mit Olszynki Grochowskiej w przestrzeni Grochowa - spacer
Nabór do Chóru Akademickiego SGGW
Targówek śpiewa - otwarty warsztat wokalny
Austra koncert, 07.03, Warszawa, Niebo
Jam Session
49 rocznica wydarzeń marcowych 1968 roku
Wilekie Otwarcie Trespass w Blue City
Sebastian Buczek / koncert
 
 
Nasze Propozycje
 
 
The Architect DesignUśmiech ZdrowiaInstytut Oka
Speak UpABC-HSE Szkolenia BHP i PPOŻAnimos.pl
 
 
 
 
Dodaj / Promuj WydarzenieDodaj Firmę / Miejsce / UsługęZamów Reklamę do 100 tys. osób

Kalendarium wydarzeń i imprez w Warszawie w najbliższych dniach:

Dzisiaj / 28Jutro / 1Czwartek / 2Piątek / 3Sobota / 4Niedziela / 5Poniedziałek / 6Wtorek / 7Środa / 8Czwartek / 9Piątek / 10Sobota / 11Niedziela / 12Poniedziałek / 13Wtorek / 14Środa / 15Czwartek / 16Piątek / 17Sobota / 18Niedziela / 19Poniedziałek / 20

2017-02-28 Warszawa © Reporter.pl  •  Dodaj Wydarzenie  •  Dodaj Firmę  •  Reklama  •  Artykuły  •  Mapa Warszawy  •  Ulice  •  Cookies  •  RSS
Warszawski Serwis Informacyjny - imprezy i wydarzenia w Warszawie oraz katalog warszawskich firm, miejsc, sklepów i usług.