Warszawa
Warszawa > Fritz Bauer - sam pośród swoich. Film i spotkanie - wydarzenie w Warszawie
Warszawa: Wydarzenia, Imprezy, Koncerty, Warsztaty, Wystawy, Atrakcje
Fritz Bauer - sam pośród swoich. Film i spotkanie

Fritz Bauer - sam pośród swoich. Film i spotkanie

Data: 17 stycznia 2017 (wtorek) - 18:00
Miejsce: Dom Spotkań z Historią

 

Fritz Bauer - sam pośród swoich. Film i spotkanie

Dom Spotkań z Historią i TVP 1 zapraszają na pokaz filmu Ilony Ziok FRITZ BAUER - SAM POŚRÓD SWOICH (dokument, 2016, 56') oraz spotkanie z reżyserką i prof. Włodzimierzem Borodziejem. Rozmowę poprowadzi red. Piotr Legutko.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=J6-Kpiqf6ig

Fritz Bauer, niemiecki sędzia i prokurator, od zakończenia II wojny światowej aż do swojej śmierci dążył do rozliczenia niemieckich zbrodniarzy wojennych. Odegrał decydują rolę w drugim procesie oświęcimskim, przyczynił się do zatrzymania Eichmanna, zrehabilitowania uczestników zamachu na Hitlera w 1944 roku.

Bauer urodził się w 1903 roku w Stuttgarcie w rodzinie pochodzenia żydowskiego. W krótkim czasie po uzyskaniu doktoratu z prawa został najmłodszym sędzią okręgowym w Niemczech. W 1933 trafił do obozu koncentracyjnego w Badenii-Wirtembergii za organizację strajku przeciwko przejmowaniu władzy przez narodowych socjalistów. W 1936 roku wyemigrował do Danii, skąd w 1943 - kiedy rozpoczęto wywożenie duńskich Żydów do obozów zagłady - uciekł do Szwecji. Do Niemiec wrócił 4 lata po zakończeniu wojny. Został prokuratorem generalnym w Brunszwiku, a potem prokutorem generalnym Hesji.

Bohater dokumentu z niezwykłą determinacją dążył nie tylko do ukarania konkretnych zbrodniarzy, ale również do prawnego rozliczenia całej III Rzeszy. Doprowadził do oficjalnego uznania przez niemiecki sąd III Rzeszy za "państwo bezprawia".
Spotykał się z ogromną wrogością w całej Republice Federalnej oraz biernym oporem części swoich podwładnych. Nie ufając niemieckim władzom, przekazał Mosadowi informację o miejscu pobytu Adolfa Eichmanna i przyczynił się do jego rozliczenia. Wszczął śledztwo przeciw Hansowi Globkemu, współautorowi norymberskich przepisów rasowych, który po wojnie został sekretarzom stanu w Federalnym Urzędzie Kanclerskim. Doprowadził do procesu oprawców z Auschwitz w latach 1963-65.

W 1968 roku został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu we Frankfurcie. Mimo, że był nie tylko prominentną, ale i otoczoną jawną wrogością postacią, nie przeprowadzano obdukcji. Do wiadomości publicznej podano, że przyczyną śmierci był atak serca i że wykluczono udział osób trzecich.

17 stycznia (wtorek), godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20 w Warszawie
wstęp wolny
Zapraszamy!

Zamów profesjonalne zdjęcia!
Wnętrza i nieruchomości, portrety biznesowe, imprezy.

Fritz Bauer - sam pośród swoich. Film i spotkanie
17 stycznia 2017 (wtorek), źródło

 

Wybrane wydarzenia i imprezy w najbliższych dniach

 
 
 

Zamów zdjęcia wnętrz - fotografuję domy i mieszkania na sprzedaż lub wynajem, biura, restauracje, sklepy, kliniki, hotele, salony kosmetyczne i inne lokale usługowe.

Zamów Wirtualny Spacer Google Street View - tworzę spacery wirtualne we wnętrzach. Zaprezentuj się profesjonalnie w wyszukiwarce i na mapie Google. Zdobądź więcej klientów!

Fotograf Wnętrz i Nieruchomości Warszawa
 
Nasze Propozycje
 
 
Speak UpSpeak UpABC-HSE Szkolenia BHP i PPOŻABC-HSE Szkolenia BHP i PPOŻThe Architect DesignThe Architect Design
Jung & LeckerJung & LeckerInspiro - Ośrodek Terapeutyczno RozwojowyInspiro - Ośrodek Terapeutyczno RozwojowyHola DesignHola Design
 
 
 
 
Dodaj / Promuj Wydarzenie Dodaj Firmę / Miejsce / Usługę Zamów Reklamę do 120 tys. osób

Kalendarium wydarzeń i imprez w Warszawie na najbliższe dni:

Dziś Jutro 24 Wtorek 25 Środa 26 Czwartek 27 Piątek 28 Sobota 29 Niedziela 30 Poniedziałek 31 Wtorek 1 Środa 2 Czwartek 3 Piątek 4 Sobota 5 Niedziela 6 Poniedziałek 7 Wtorek 8 Środa 9 Czwartek 10 Piątek 11 Sobota 12 Niedziela 13 Poniedziałek 14 Wtorek 15 Środa 16 Czwartek 17 Piątek 18 Sobota 19 Niedziela 20 Poniedziałek 21 Wtorek 22 Środa

Tematyczne kalendarium imprez i wydarzeń w Warszawie:

Koncerty Wystawy Targi Warsztaty Spacery Spotkania Autorskie Wykłady Konferencje

2017-01-22 Warszawa © Reporter.pl  •  Dodaj Wydarzenie  •  Dodaj Firmę  •  Reklama  •  Artykuły  •  Mapa Warszawy  •  Ulice  •  Cookies  •  RSS
Warszawski Serwis Informacyjny - imprezy i wydarzenia w Warszawie oraz katalog warszawskich firm, miejsc, sklepów i usług.