Warszawa
Warszawa > Jerzy Salwarowski w Filharmonii - wydarzenie w Warszawie
Warszawa: Wydarzenia, Imprezy, Koncerty, Warsztaty, Wystawy, Atrakcje
Jerzy Salwarowski w Filharmonii

Jerzy Salwarowski w Filharmonii

Data: 13 stycznia 2017 (piątek) - 19:30
Miejsce: Filharmonia Narodowa w Warszawie

 

Jerzy Salwarowski w Filharmonii

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Jerzy Salwarowski - Dyrygent
Duo Tal & Groethuysen Yaara Tal - Fortepian
Andreas Groethuysen - Fortepian

Program:
Piotr Czajkowski - "Kaprys włoski" op. 45 [15']
Carl Czerny - Koncert fortepianowy C-dur na 4 ręce i orkiestrę op. 153 [31']
Przerwa [20']
Mieczysław Karłowicz - Poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie" op. 12 [23']
Wojciech Kilar - Poemat symfoniczny "Kościelec 1909" [16']

Piątek, 13 stycznia 2017, godz. 19:30
Sobota, 14 stycznia 2017, godz. 18:00

Ceny biletów: 25, 35, 45, 50, 60 zł

Para muzyków tworzących prześwietne duo Tal & Groethuysen specjalizuje się w repertuarze na dwa fortepiany, a także na fortepian na cztery ręce. Ich zasługą jest przywrócenie koncertowej praktyce wielu zapomnianych dzieł tego rodzaju, a należy też do nich prezentowany utwór Carla Czernego. Prominentny pianista i pedagog dziś pamiętany jest głównie jako uczeń Beethovena i nauczyciel Liszta oraz autor wciąż grywanej muzyki pedagogicznej. Tym ciekawsze więc będzie przypomnienie niekonwencjonalnego koncertu jego autorstwa, łączącego elementy klasyczne i brillante, a skomponowanego zapewne z myślą o wspólnym występie z którymś z uczniów.

Obraz Stanisława Bergmanna ewokujący legendę o tragicznej miłości wazowskiego dworzanina Stanisława Oświęcima do przyrodniej siostry Anny stał się inspiracją dla powstania jednego z najdoskonalszych dzieł polskiego neoromantyzmu - późnego poematu symfonicznego Mieczysława Karłowicza. Orkiestrowy fresk o swobodnej formie i wybujałej ekspresji stroni od prostej ilustracyjności, kreśląc dźwiękami symbol tragicznych uczuć i niespełnionych nadziei. Przedwczesna śmierć kompozytora w tatrzańskiej lawinie przerwała jego karierę w najwspanialszym rozkwicie, którego wyrazem pozostaje ten właśnie poemat.

"Kościelec 1909" Wojciecha Kilara skomponowany został na jubileusz 75-lecia Filharmonii w Warszawie i dedykowany jej dyrektorowi artystycznemu, W. Rowickiemu. W tym samym roku świętowano 100. rocznicą urodzin Karłowicza i do niej właśnie odwołuje się ten utwór, o czym tak pisał autor: "Jest opowieścią o tym, co zdarzyło się ósmego lutego 1909 roku pod Małym Kościelcem. Jest jakby zatrzymaniem i rozbudowaniem w czasie tych kilku tragicznych sekund. Jest opowieścią o górach i człowieku, o ich porywającym, dramatycznym związku, jest apoteozą i epitafium, >>pieśnią o miłości i śmierci<<. Jest wreszcie moim bardzo osobistym wyznaniem wiary, hołdem dla kogoś, kogo znać nie mogłem, a czyja postać i dzieło są mi coraz bliższe."

Na koncert zaprasza Fundacja BGŻ BNP PARIBAS - Sponsor Roku Filharmonii Narodowej

Zamów profesjonalne zdjęcia!
Wnętrza i nieruchomości, portrety biznesowe, imprezy.

Jerzy Salwarowski w Filharmonii
13 stycznia 2017 (piątek), źródło

 

Wybrane wydarzenia i imprezy w najbliższych dniach

 
 
 

Zamów zdjęcia wnętrz - fotografuję domy i mieszkania na sprzedaż lub wynajem, biura, restauracje, sklepy, kliniki, hotele, salony kosmetyczne i inne lokale usługowe.

Zamów Wirtualny Spacer Google Street View - tworzę spacery wirtualne we wnętrzach. Zaprezentuj się profesjonalnie w wyszukiwarce i na mapie Google. Zdobądź więcej klientów!

Fotograf Wnętrz i Nieruchomości Warszawa
 
Nasze Propozycje
 
 
Inspiro - Ośrodek Terapeutyczno RozwojowyInspiro - Ośrodek Terapeutyczno RozwojowySpeak UpSpeak UpUśmiech ZdrowiaUśmiech Zdrowia
The Architect DesignThe Architect DesignJung & LeckerJung & LeckerRatyńscy Dental ClinicRatyńscy Dental Clinic
 
 
 
 
Dodaj / Promuj Wydarzenie Dodaj Firmę / Miejsce / Usługę Zamów Reklamę do 120 tys. osób

Kalendarium wydarzeń i imprez w Warszawie na najbliższe dni:

Dziś Jutro 24 Wtorek 25 Środa 26 Czwartek 27 Piątek 28 Sobota 29 Niedziela 30 Poniedziałek 31 Wtorek 1 Środa 2 Czwartek 3 Piątek 4 Sobota 5 Niedziela 6 Poniedziałek 7 Wtorek 8 Środa 9 Czwartek 10 Piątek 11 Sobota 12 Niedziela 13 Poniedziałek 14 Wtorek 15 Środa 16 Czwartek 17 Piątek 18 Sobota 19 Niedziela 20 Poniedziałek 21 Wtorek 22 Środa

Tematyczne kalendarium imprez i wydarzeń w Warszawie:

Koncerty Wystawy Targi Warsztaty Spacery Spotkania Autorskie Wykłady Konferencje

2017-01-22 Warszawa © Reporter.pl  •  Dodaj Wydarzenie  •  Dodaj Firmę  •  Reklama  •  Artykuły  •  Mapa Warszawy  •  Ulice  •  Cookies  •  RSS
Warszawski Serwis Informacyjny - imprezy i wydarzenia w Warszawie oraz katalog warszawskich firm, miejsc, sklepów i usług.