Warszawa
Warszawa > Wernisaż wystawy fotografii Mariusza Filipowicza | Profilowe - wydarzenie w Warszawie
Warszawa: Wydarzenia, Imprezy, Koncerty, Warsztaty, Wystawy, Atrakcje
Wernisaż wystawy fotografii Mariusza Filipowicza | Profilowe

Wernisaż wystawy fotografii Mariusza Filipowicza | Profilowe

Data: 13 stycznia 2017 (piątek) - 19:00
Miejsce: Stacja Muranów

 

Wernisaż wystawy fotografii Mariusza Filipowicza | Profilowe

Mariusz Filipowicz w fotograficznych portretach często tnie obraz twarzy za pomocą dzielenia go na poszczególne fragmenty twarzy. Wykonuje zdjęcia fragmentów, które następnie ze sobą łączy. W ten sposób zaburzona zostaje ekspresja, ponieważ wyraz oczu pochodzi z innej układanki rysów niż wyraz ust lub uniesienie brwi. Poszczególne wyrazy części zatracają swoje znaczenia, kiedy zostają wycięte z całości i przełożone na nową inżynieryjnie dobraną przez Filipowicza konstelację rysów twarzy. Otrzymany zostaje efekt demonicznego zatracenia wyrazu czy też zderzenia różnych wyrazów. Paradoksalnie to światło a nie mrok nadaje tym portretom szczególny, nieco diaboliczny charakter. Kiedy przyjrzymy się fotograficznym portretom, zobaczymy, że odbite w oczach światło zmienia źrenice w kocie, odbiera oczom wyraz lub przesyca je przerażeniem.

Można zatem powiedzieć, że zdjęcia Filipowicza są « twarzowe » w innym sensie niż się przyzwyczailiśmy. Nie są one « twarzowe » po to, aby twarzy - jako naszemu sposobowi jawienia się innym - schlebiać. Są « twarzowe », ponieważ dotyczą twarzy i czynią z niej punkt w dyskusji o tożsamości. Wystawiają na próbę sposoby prezentowania jej w epoce, w której autoprezentacja i medialność nie odnoszą się już tylko do sław, ale tak jak przepowiadał Andy Warhol, do każdego. Przedstawiona seria portretów - « Profilowe » nie ma jednak charakteru laurki wobec pozującego. Nie spełnia kryteriów estetycznych, kształtowanych przez świat reklam i mediów. A jednak - lub raczej właśnie dlatego - doskonale odnajduje się w kontekście społecznościowego medium, jakim jest Facebook. Otwiera miejsce na dyskusję. Otwarcie dyskusji wokół twarzy jako miejsca autoprezentacji dzieje się w tej pracy w sposób dosłowny. Pod fotografiami możemy przeczytać dowcipne, uszczypliwe lub czysto skojarzeniowe komentarze, uwagi, refleksje. Komentarze przybierają nie tylko formę słów, ale również innych obrazów : od najprostszych emotikonów po filmowe skojarzenia.

Już sama nazwa medium społecznościowego - Facebook - dotyczy twarzy, a zatem również tożsamości. Jest ono miejscem autokreacji, kompulsywnego przesyłania własnego wizerunku w sposób taki, w jaki chcielibyśmy być widziani. Stworzona przez Filipowicza seria sugeruje, że poza prezentowaną stroną twarzy, jest jeszcze jej druga strona.

Dr Anna Szyjkowska-Piotrowska

---
Sponsorem Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów jest Metro Warszawskie. Lokal na kulturę przy ul. Andersa 13 jest wynajmowany na preferencyjnych warunkach dzięki wsparciu Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.

Zamów profesjonalne zdjęcia!
Wnętrza i nieruchomości, portrety biznesowe, imprezy.

Wernisaż wystawy fotografii Mariusza Filipowicza | Profilowe
13 stycznia 2017 (piątek), źródło

 

Wybrane wydarzenia i imprezy w najbliższych dniach

 
 
 

Zamów zdjęcia wnętrz - fotografuję domy i mieszkania na sprzedaż lub wynajem, biura, restauracje, sklepy, kliniki, hotele, salony kosmetyczne i inne lokale usługowe.

Zamów Wirtualny Spacer Google Street View - tworzę spacery wirtualne we wnętrzach. Zaprezentuj się profesjonalnie w wyszukiwarce i na mapie Google. Zdobądź więcej klientów!

Fotograf Wnętrz i Nieruchomości Warszawa
 
Nasze Propozycje
 
 
Instytut OkaInstytut OkaSpeak UpSpeak UpABC-HSE Szkolenia BHP i PPOŻABC-HSE Szkolenia BHP i PPOŻ
Jung & LeckerJung & LeckerRatyńscy Dental ClinicRatyńscy Dental ClinicAnimos.plAnimos.pl
 
 
 
 
Dodaj / Promuj Wydarzenie Dodaj Firmę / Miejsce / Usługę Zamów Reklamę do 120 tys. osób

Kalendarium wydarzeń i imprez w Warszawie na najbliższe dni:

Dziś Jutro 24 Wtorek 25 Środa 26 Czwartek 27 Piątek 28 Sobota 29 Niedziela 30 Poniedziałek 31 Wtorek 1 Środa 2 Czwartek 3 Piątek 4 Sobota 5 Niedziela 6 Poniedziałek 7 Wtorek 8 Środa 9 Czwartek 10 Piątek 11 Sobota 12 Niedziela 13 Poniedziałek 14 Wtorek 15 Środa 16 Czwartek 17 Piątek 18 Sobota 19 Niedziela 20 Poniedziałek 21 Wtorek 22 Środa

Tematyczne kalendarium imprez i wydarzeń w Warszawie:

Koncerty Wystawy Targi Warsztaty Spacery Spotkania Autorskie Wykłady Konferencje

2017-01-22 Warszawa © Reporter.pl  •  Dodaj Wydarzenie  •  Dodaj Firmę  •  Reklama  •  Artykuły  •  Mapa Warszawy  •  Ulice  •  Cookies  •  RSS
Warszawski Serwis Informacyjny - imprezy i wydarzenia w Warszawie oraz katalog warszawskich firm, miejsc, sklepów i usług.