Warszawa
Warszawa > Wykład | O Zagładzie i odbudowie życia żydowskiego po wojnie - wydarzenie w Warszawie
Warszawa: Wydarzenia, Imprezy, Koncerty, Warsztaty, Wystawy, Atrakcje
Wykład | O Zagładzie i odbudowie życia żydowskiego po wojnie

Wykład | O Zagładzie i odbudowie życia żydowskiego po wojnie

Data: 12 stycznia 2017 (czwartek) - 18:00
Miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

 

Wykład | O Zagładzie i odbudowie życia żydowskiego po wojnie

Wykład dotyczyć będzie zagadnień związanych z kondycją Żydów ocalałych z Zagłady i ich drogami powrotu do życia w warunkach powojennej Polski. Mowa będzie o doświadczeniach Żydów na tle doświadczeń polskich, o bilansie Zagłady, różnych kategoriach ocalenia, powrotach ocalałych do miejsc zamieszkania i najważniejszych powodach wyjazdów z Polski oraz uwarunkowaniach pozostania w Polsce pozostałych.

Poruszone zostaną zagadnienia życia codziennego ocalałych, problem natury tak materialnej (bieda, bezdomność, brak pracy) jak i psychologicznej (utrata rodzin i przyjaciół, samotność, trauma, choroby).

Mowa też będzie o zwykłych krokach i działaniach, które wielu ocalałych podejmowało porządkując swoje zniszczone przez Zagładę życie: rejestracji ocalałych w żydowskich instytucjach, poszukiwaniu krewnych, odzyskiwaniu utraconego mienia, dokumentowaniu i upamiętnianiu Zagłady, ekshumacji ciał najbliższych, rozliczeniach z kolaborantami.

12 stycznia (czwartek), 18:00, wstęp wolny

Wykład wygłosi Alina Skibińska - historyk, od 1996 r. przedstawicielka w Polsce the United States Holocaust Memorial Museum (USHMM) w Waszyngtonie. Zajmuje się m.in. badaniami i kwerendami archiwalnymi prowadzonymi na rzecz muzeum we wszystkich najważniejszych archiwach w Polsce oraz opracowaniem materiałów zreprodukowanych w Polsce dla archiwum USHMM. Od 2005 roku w zespole Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN oraz członek redakcji rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały".

Autorka publikacji na temat stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu oraz publikacji dotyczących źródeł do badań nad Zagładą. Laureatka Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2012.

Patroni medialni:
HISTMAG
TOK FM
ALE HISTORIA!

O CYKLU

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości - w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE na naszej wystawie stałej prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej doświadczenie pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec 1968 był doświadczeniem generacyjnym.

Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.

Zamów profesjonalne zdjęcia!
Wnętrza i nieruchomości, portrety biznesowe, imprezy.

Wykład | O Zagładzie i odbudowie życia żydowskiego po wojnie
12 stycznia 2017 (czwartek), źródło

 

Wybrane wydarzenia i imprezy w najbliższych dniach

 
 
INSPIRO - Ośrodek Terapeutyczno Rozwojowy
 

Zamów zdjęcia wnętrz - fotografuję domy i mieszkania na sprzedaż lub wynajem, biura, restauracje, sklepy, kliniki, hotele, salony kosmetyczne i inne lokale usługowe.

Zamów Wirtualny Spacer Google Street View - tworzę spacery wirtualne we wnętrzach. Zaprezentuj się profesjonalnie w wyszukiwarce i na mapie Google. Zdobądź więcej klientów!

Fotograf Wnętrz i Nieruchomości Warszawa
 
Nasze Propozycje
 
 
Speak UpSpeak UpUśmiech ZdrowiaUśmiech ZdrowiaRatyńscy Dental ClinicRatyńscy Dental Clinic
Hola DesignHola DesignKing Cross PragaKing Cross PragaThe Architect DesignThe Architect Design
 
 
 
 
Dodaj / Promuj Wydarzenie Dodaj Firmę / Miejsce / Usługę Zamów Reklamę do 120 tys. osób

Kalendarium wydarzeń i imprez w Warszawie na najbliższe dni:

Dziś Jutro 21 Sobota 22 Niedziela 23 Poniedziałek 24 Wtorek 25 Środa 26 Czwartek 27 Piątek 28 Sobota 29 Niedziela 30 Poniedziałek 31 Wtorek 1 Środa 2 Czwartek 3 Piątek 4 Sobota 5 Niedziela 6 Poniedziałek 7 Wtorek 8 Środa 9 Czwartek 10 Piątek 11 Sobota 12 Niedziela 13 Poniedziałek 14 Wtorek 15 Środa 16 Czwartek 17 Piątek 18 Sobota 19 Niedziela

Tematyczne kalendarium imprez i wydarzeń w Warszawie:

Koncerty Wystawy Targi Warsztaty Spacery Spotkania Autorskie Wykłady Konferencje

2017-01-19 Warszawa © Reporter.pl  •  Dodaj Wydarzenie  •  Dodaj Firmę  •  Reklama  •  Artykuły  •  Mapa Warszawy  •  Ulice  •  Cookies  •  RSS
Warszawski Serwis Informacyjny - imprezy i wydarzenia w Warszawie oraz katalog warszawskich firm, miejsc, sklepów i usług.